Rýchly návod ako si zvýšiť sebavedomie

Nie ste si istý, či vyzeráte dosť atraktívne? Možno by ste si aj vypýtať viac peňazí, ale nie ste si istý, či si ich zaslúžite? Aj by ste chceli niečo zažiť a skúsiť, ale neviete, či to zvládnete? Poznáte podobné otázky? Dôvodom pochybností nie racionálne uváženie, iba malé sebavedomie. Oddnes budete môcť žiť bez pochybností o tom, či ste dosť dobrý. Pretože si zvýšite sebavedomie.

Beautiful, Blowing, Blur, Brunette, Carefree, Close-Up

Zdroj: Pixabay

Čo je to sebavedomie?

Kým sa budeme zaoberať témou, ako sebavedomie zvýšiť, je nutné vedieť, čo to je. Sebavedomie alebo inak aj sebadôvera je definované ako vedomie si seba samého. To znamená svojich kladných vlastností, ale aj nedostatkov. Problémom je, že mnoho ľudí svoju sebadôveru stráca skôr ako sa pre nich stane oporou. Príčiny sú rôzne:

  • Výchova – ak rodičia dieťaťu ukazujú v čom nie je dobré ako sú iní lepší, neocenia jeho úspechy.
  • Partner – nikto nie je dokonalý, ale keď vás najbližší stále osočuje, môže to človeka poznačiť.
  • Šéf – ideálny príklad niekoho, kto dokáže sebadôveru dokonale rozpustiť. Poznáte ten typ šéfov, ktorým nie je nič dobré? To sú požierači sebadôvery.
  • Nespokojnosť s vlastným telom.
  • Nespokojnosť s vlastným životom.
  • Mnoho ďalších aspektov, ktoré vám radia, že nie ste dobrý.

 Dobrou správou je, že odteraz sa môžete začať cítiť úplne inak a začať si dôverovať.

Zabudnite na perfekcionizmus

Nikto nie je dokonalý, no ľudia s malým sebavedomím si myslia, že všetci ostatní sú lepší. Nie sú. Vždy je niekto, kto spraví veci lepšie, ale aj horšie. Snaha byť dokonalý a vo všetkom najlepší, je len dokonalou cestou k strate sebavedomia.

O to horšie, ak chcete byť dokonalým v každej oblasti života. Čo teda pomáha? Robiť veci na maximum, aby ste nemali výčitku, že ste mohli spraviť viac. Ak to nebude stačiť, nevadí. V niečom inom budete lepší vy.

Zabudnite na porovnávanie

Spoločenský systém je založený na porovnávaní. To mnohých ľudí psychicky ruinuje. Lenže porovnávanie nikdy nevedie k šťastiu. Neporovnávajte sa. Vždy je niekto lepší a vždy bude aj niekto horší. Vaše sebavedomie a vlastná hodnota sa nemôžu odvíjať od toho, akí sú iní ľudia.

Vedeli ste, že…

… porovnávanie by mohlo zničiť sebadôveru aj niekdajšieho najbohatšieho muža planéty Billa Gatesa? Pred pár mesiacmi ho predbehol v rebríčku boháčov Jeff Bezos. Úspešní ľudia však vedia, že porovnávanie neurčuje ich hodnotu.

 

Nájdite svoje hodnoty

Poznajú to už deti v škole. Tí, čo majú najnovší mobil sa cítia sebavedomejšie ako tí, čo dostali dvojročný model po mame. Lenže čo ak vám vôbec na tom mobile nezáležalo? Je však ťažké ustrážiť si hodnoty, keď diktát vo svete určuje, čo je in. Ak nájdete svoju cestu životom, zrazu budete chápať, že sebavedomie človeka neurčuje to, či ho iní obdivujú alebo nie. V tom môže byť často veľmi dobrým pomocníkom koučing[1] , ktorý vás navedie a umožní vášmu sebavedomiu vyrásť.

Man, Jumping, Joyful, Happy, Athletic, Outdoor, Fun

Zdroj: Pixabay

Vykročte z komfortnej zóny

Už ste sa pre niečo rozhodli a „stokrát“ ste to nesplnili. Čo vám chýbalo, aby ste dosiahli cieľ? Možno toho nebolo veľa. Ak to neviete nájsť sami, nájdite si kouča. Ani špičkoví športovci často nevedia, kde robia chybu, ak nevyhrali medailu. Zrazu zmenia trénera a vyhrajú zlato. Nestali sa lepšími, len objavili lepšie spôsoby.

 

Naučte sa prijímať komplimenty

Znie to ako fráza, ale je to skutočne pre vaše sebavedomie to správne “hnojivo”. Niekto vás pochváli, ocení a vy len pokrútite hlavou a hovoríte: „Ale nie, nevymýšľaj.“ Často si svoje sebavedomie podkopávame sami. Z komplimentov sa potešte, poďakujte, užite si ich.

Vedeli ste, že…

… keď ľudia prijímajú pochvalu, v ich mozgu sa uvoľňuje serotonín a z tohto dôvodu sa cítia sebaistejšie a pociťujú hrdosť?

Zlepšite si život hneď teraz

Zdravé sebavedomie umožňuje človeku žiť šťastnejší a spokojnejší život. Niekedy však človek nevie, ako sa pohnúť z miesta, ako sám seba ohodnotiť. Vtedy sa netreba hanbiť poradiť s koučom. Dokáže vám pomôcť určiť životné priority, vaše kvality a orientovať sa na to, kde budete mať úspechy. To zvýši prirodzene aj vaše sebavedomie. 

Zdroje:

ekariera.sk / eduworld.sk


Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *