Čo je koučing a kto je kouč?

S pojmom kouč sa stretávame obvykle v športovej terminológii. Nie je to však len človek, ktorý pomáha dosahovať atlétom medaily. Koučom je aj človek, ktorý pomôže dosiahnuť úspechy v biznise, rodine, láske aj zlepšení zdravia. Spraví z vás lepšiu verziu a keď neviete ako ďalej, ukáže vám cestu.

Zdroj: Pixabay

Každý môže zo seba dostať to najlepšie

Možno ste si už neraz povedali, po čom túžite. Presne ste to zadefinovali. Dokonca ste si nakreslili aj myšlienkovú mapu či založili nástenku vízií. Máte však pocit, že máte na viac, no neviete sa pohnúť z miesta. Čo by ste povedali, ak by sa našiel niekto, kto úplne objektívne dokáže zhodnotiť vaše schopnosti, možnosti aj situáciu? A následne vám poradí, ako byť lepší.

Nebude to dobrá kamarátka, čo vám fandí. Žiadny motivačný guru, ktorý povie, že nič nie je nemožné. Ani šéf, ktorý vás dá dole. Tým niekým bude kouč, ktorý vám pomôže dostať zo seba to najlepšie. Koučing predstavuje vedenie, ktoré vám pomôže žiť svoj život naplno a uplatniť naplno váš potenciál.

zdroj: Pixabay

Nájdite si trénera pre lepší život

Jeden z TOP britských koučov John Whitmore hovorí o koučingu ako o metóde, ktorá dokáže otvoriť skrytý potenciál človeka. Aj preto majú tí najlepší športovci na svete svojich koučov. Hľadáte majstrov sveta, ktorí sa na vrchol vypracovali bez trénera? Nenájdete ich. Tréner je v pozadí každého veľkého úspechu. Hoci nie je často lepší ako jeho zverenec, dokáže ho správne nasmerovať a doslova z neho dostať to, na čo má.

Preto nie je dôležité, či chcete rýchlejšie behať, vyhrať olympiádu, pohnúť s biznisom, nájsť si lepšiu prácu, školu, partnera alebo zlepšiť zdravie. Ak chcete napredovať potrebujete čo najlepšie využiť svoj potenciál. Neraz sa stalo, že si špičkový športovec našiel nového kouča a ten mu pomohol vystreliť raketovo hore. Presne tak to môže vyzerať aj vo vašom živote.

Kouč vám nepovie, čo máte urobiť, povie vám viac

Každý v živote občas potrebuje radu. Lenže nie každá rada je dobrá. Možno ste sa o tom presvedčili aj na vlastnej koži. Je množstvo ľudí, ktorí by vám okamžite vedeli poradiť, čo by ste mali robiť. To ale rozhodne nie sú koučovia.

„Počas procesu koučovania nejde o to, aby koučovaný dostával rady, čo a ako má urobiť či zmeniť. Kouč vytvára prostredie podporujúce otvorenosť klienta k sebe samému, kreatívne uvažovanie a hľadanie riešení.“ Tak vysvetľuje Slovenská asociácia koučov, čo je to koučing.

Ku koučovi neprídete po radu. Ľudovo povedané, nedá vám rybu, ale naučí vás ryby loviť. Nepovie vám, či sa máte rozísť, alebo pracovať na vzťahu. Pomôže vám premýšľať nad témou tak, ako ste to doteraz neurobili. Pomôže vám otvoriť nové horizonty a pohľady. Ponúka nezaujatý názor a tým vytvára predpoklady, aby ste sa sebavedome rozhodli a naštartovali nové zmeny vo vašom živote.

zdroj: Pixabay

Prečo sa kouč viac pýta ako odpovedá?

Kouč nie je mudrlant, psychológ ani vševed. Povedzme, že je to zvedavec, ktorý sa viac pýta ako odpovedá. Jeho techniky a pracovné metódy sú založené na poznávaní. Pomocou otázok sa dostáva práve k vám. K vášmu vnútru. Spoločne otvárate podstatu vašich túžob a možnosti.

Ide teda o dialóg, vďaka ktorému kouč dokáže nestranne definovať to, čo je vo vašom živote dôležité. Pri koučingu mnoho ľudí konečne pochopí samých seba.

Aký môže byť koučing?

S koučom môžete viesť konzultácie telefonicky alebo e-mailom. Avšak osobné stretnutie z očí do očí je veľmi dôležité. Môže ísť o:

  • individuálny koučing – jeden na jedného
  • tímový koučing – ako poznáte s tréningu športových klubov – určený napríklad pre firemný kolektív, manažérsku skupinu alebo menšiu firmu.

Vedeli ste že?

Osobný koučing je nesmierne dôležitý hlavne v úvodných stretnutiach? Následne sa dajú mnohé otázky vyriešiť aj pomocou vzdialeného kontaktu. Napríklad cez skype alebo e-mail.

Koučing vás zlepší v každej oblasti

Znie to možno ako rozprávka, ale vždy môžete byť lepší ako ste dnes. Len netreba rezignovať. Kouč vám vie pomôcť usmerneniami, otázkami a nezaujatým zhodnotením v rôznych oblastiach života:

  • Life koučing – skvelý pre riešenie životných kríz, ak máte problémy so sebavedomím, v osobnom živote, nenaplnenými snami. Prípadne máte pocit, že vám život akosi uteká pomedzi prsty a chcete ho poriadne chytiť za pačesy.
  • Kariérny koučing – ideálny v otázke výberu zamestnania. Často pomáha manažérom dosahovať lepšie výkony. Je skvelou terapiou pred vyhorením a umožňuje znovu sa tešiť z práce.
  • Biznis koučing – pomôže pretvoriť seba aj podnikanie či prácu.
  • Vzťahový a rodinný koučing – ak vám to doma škrípe, nie je riešením hneď rozvod. Raz ste sa mali radi, čo sa pokazilo? Kouč nie je partnerská poradňa, ale pomôže vám očistiť vzťah a nájsť harmóniu. Alebo uľahčí hľadanie vhodného partnera pre život.

TIP:

Kouč vám vie pomôcť v mnohých životných oblastiach, v ktorých by ste chceli byť lepší. Zároveň vie dať aj úprimné odpovede na to, kde sú vaše limity. Pretože ani ten najlepší boxer nebude najlepším atlétom. Ale práve kouč musí nájsť v ňom talent a ten vypestovať.

Je koučing aj pre mňa?

Koučing je pre každého, kto nečaká, že sa o neho niekto postará. Že mu niekto poradí, čo má urobiť a ako sa rozhodnúť. Nie je pre ľudí, ktorí čakajú, že jedna návšteva u kouča mu dá odpovede na všetky otázky. Koučing je pre tých, ktorí chcú na sebe pracovať. Častokrát sa pobiť s osudom, vlastnou lenivosťou. Pre ľudí, ktorí nečakajú, že niekto iný za nich spraví rozhodnutie a zlepší im život.

Ak však neviete, ako sa pohnúť, ako nájsť správny “hack”, aby ste prekonali vlastný tieň, koučing je odpoveď. Kouč môže byť človekom, vďaka ktorému sa posuniete výrazne dopredu. A to minimálne za pokus stojí.

Nájdite svoju spriaznenú dušu

Poznáte to? Keď niekoho poznáte 5 sekúnd, ale už vtedy si s ním skvele rozumiete. Ako by ste boli dlhoroční kamaráti. Väčšinou ide o spriaznenú dušu. Tým môže byť aj coach. Chápe vás v celej vašej celistvosti.

Ak ste doteraz rozmýšľali, čo je „SOLMEJT”, teraz dostanete odpoveď. Ide o slovnú hračku. Z anglického SOULMATE, teda spriaznená duša.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *