6 tipov, ako lepšie pochopiť svojho partnera a zároveň zlepšiť Váš vzťah?

Nie vždy je ľahké pochopiť druhú stranu. V partnerských vzťahoch je to obzvlášť náročné. Aj vy máte niekedy problém pochopiť správanie/konanie Vášho partnera? Ponúkam Vám 6 tipov pre lepšie pochopenie Vášho partnera a zlepšenie Vášho vzťahu. (Slovné vyjadrenia v texte „partner“ možno nahradiť aj výrazom partnerka. Teda, platí to pre obe pohlavia)

1. Komunikujte

Vzájomná komunikácia vo vzťahu je kľúčová. Nebojte sa komunikovať, pýtať, zaujímať o partnera. Nič nie je horšie vo vzťahu, ako spoločné prežívanie v jednej domácnosti v tichu a bez záujmu. Ticho vzťah zabíja, láskavá komunikácia lieči. Nenechajte svoj vzťah zomrieť, snažte sa o presný opak. Nie každá konverzácia bude príjemná, rýchla a s výsledkom. Avšak oplatí sa byť vytrvalý.

2. Spýtajte sa čo Váš partner cíti, prežíva

Vyskúšali ste sa niekedy opýtať svojho partnera ako sa cíti? Čo prežíva? Čo mu chýba pri Vás? Poprípade, opýtali ste si niekedy spätnú väzbu na seba? Vypýtajte si ju  a dozviete sa, v čom sa môžete zlepšiť. Ako dokážete skvalitniť život Vášho partnera a ako mu doprajete šťastný život? Zaveďte si do vzťahu pravidelné vzájomné dávanie spätnej väzby. Vášmu vzťahu to len prospeje.

3. Nesúďte jeho správanie

Nie vždy dokážeme pochopiť konanie svojich partnerov. Nechápeme, ako sa k nám mohol takto zachovať, spraviť to, alebo ono. My by sme to predsa v živote takto neurobili?! Ako mohol? Dôležité v tomto bode je nevnášať naše názory na správanie partnera. My nie sme on a pokiaľ sa nebudeme snažiť pochopiť jeho správanie aj po jeho vysvetlení, ťažko dospejeme k záveru.

4. Snažte sa pochopiť partnerove pocity a prežívanie

Každý predsa pochádzame z „iných krajov“. Boli sme inak vychovávaní, inak vedení a nesieme si so sebou rôzne príjemné aj nepríjemné zážitky, poprípade traumy. Počúvajme, snažme sa byť odosobnený, hľadajme skryté emócie, pocity partnera, no v žiadnom prípade neútočme na partnera ak sa nám dostatočne otvorí, je úprimný a zraniteľný.

5. Podajte pomocnú ruku

Umením nie je kričať ja to viem lepšie a počúvaj, ako by si to mal urobiť. To je Váš názor a pohľad, avšak nemusí byť prospešný aj pre Vášho partnera. Umením je vypočuť partnera, podať pomocnú ruku a spoločnými silami sa dohodnúť na ďalších krokoch. Kroky však musí vymyslieť Váš partner – nie vy. Môžete mu pomôcť pomocnými otázkami, avšak nevsádzajte tam svoj názor, pokiaľ sa naň nikto nepýta.

6. Oslávte Váš spoločný úspech

Ak partnerovi poskytnete Vašu pomocnú ruku, ktorá nesúdi, ale snaží sa o pochopenie. Ktorá nevládne, ale je láskavá a ktorá nedehonestuje, ale hľadá schodné riešenia – vyhrali ste. Nie vždy to bude ľahké. Veľké zmeny, pokroky sa nedejú zo dňa na deň. Ale vzájomnou snahou a láskou to určite zvládnete.

Ak sa Vám to úspešne podarí, je čas oslavovať. Vymyslite spolu s partnerom oslavu podľa Vašich predstáv a tešte sa zo spoločného úspechu. Verte mi, je čo oslavovať.

Držím Vám palce 🙂

Vaša virtuálna kamarátka

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Vladimira-Stanova-black-low-res-1024x640.png

 

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *